Titanic

A lap korábbi változatát látod, amilyen The zenith (vitalap | szerkesztései) 2014. január 9., 19:06-kor történt szerkesztése után volt. (ezt kihagytam, már megint)

A Titanic személyszállító első és utolsó utazása legendává vált. Nem csoda, hogy körülötte számos fantasztikus történet kering. Itt felsorolunk néhány történelmi tényekkel nem alátámasztható/megcáfolható állítást.

  • Nem a Titanic volt az első hajó, amely az S.O.S. jelzést használta. A New York Times korabeli cikkeinek átlapozásakor már találkozhatunk olyan hírekkel, amelyekben már használták hajók a jelzést.
  • A hajón valóban kevesebb mentőcsónak volt a kelletténél, de nem azért, mert tervezői hittek az elsüllyeszthetetlenségében. Az ok az elavult szabályozásban keresendő, ugyanis az akkori szabályokat akkor írták, amikor egy Titanic nagyságú hajó elképzelhetetlen volt. A tervezők tudták, hogy a szabályzat hamarosan megváltozik, és javaslatot is tettek, hogy növeljék meg a mentőcsónakok számát. Az építtető vállalat inkább a törvényileg előírt minimális számot választotta.
  • Logikus, hogy mivel a Titanic egy luxushajó volt, az elsüllyedt hajó romjai vagyonokat rejthetnek. Igaz, hogy előfordultak értékesebb holmik (ékszerek például), de az emberek messze túlbecsülik, hogy az utasok mi mindent visznek magukkal egy hajóútra.
  • A hajótörzsének száma nem 3909 04, hanem 131428 volt. Ez önmagában nem érdekes, de kering egy olyan legenda, hogy a 3909 04-et egy katolikus építőmunkás visszafele "No Pope"-nak (nincs pápa/le a pápával) olvasta, amit a katasztrófa jóslatának értelmeznek ma.
  • Reischl Mátyás nem volt a fedélzeten. Az éttermi személyzet nevei ismertek, de Reischl Mátyás neve nincs a listán,[1] és máshol sem.[2]
  • Tény, hogy egy Carpathia nevű hajó részt vett a túlélők kimentésében, de a hajónak kevesebb a magyar vonatkozása, mint sokan hiszik. A hajó főorvosa magyar volt (dr. Lengyel Árpád), de más magyar vonatkozást nem lehet tényszerűen kijelenteni.

Források

Hivatkozások

<references>